تبلیغات
استا موزیک - اجرای اصل ۴۴ با رعایت روح اصل ۴۳

اجرای اصل ۴۴ با رعایت روح اصل ۴۳

سه شنبه 1 فروردین 1396 01:32 ق.ظ

 

اجرای اصل ۴۴ با رعایت روح اصل ۴۳ • نیا بلاگ

 • اجرای اصل ۴۴ با رعایت روح اصل ۴۳ • نیا بلاگ

  بعضی از ضوابطی که باید مطابق اصل ۴۳ قانون اساسی همواره در اقتصاد ایران وجود داشته باشد عبارت از تأمین نیازهای اساسی، تأمین امکانات و شرایط کار برای همه به‌منظور رسیدن به اشتغال کامل، تنظیم برنامه اقتصادی کشور به‌صورتی که شکل و محتوا و ساعات کار از نظم مشخصی تبعیت کنند

  ابلاغیه موسوم به سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی شامل چند قسمت است که از جمله بند الف آن است . در این بند تأکید شده است که مبادرت به تقویت بخش خصوصی شود تا این بخش بتواند وارد در نوع فعالیت‌هایی شود که قبلاً نمی توانسته است با استناد به ممنوعیت مطرح در صدر اصل ۴۴ قانون اساسی، در آن‌ها نقش آفرینی نماید. بند ب این ابلاغیه نیز در خصوص تقویت بخش تعاونی در اقتصاد ایران است . تا آن جا که این بخش در بردارنده تا ۲۵ درصد از اقتصاد ایران شود. بخش ج نیز بر واگذاری قسمت‌هایی از سهام شرکت‌های دولتی به بخش‌های غیردولتی تأکید و چگونگی‌های آن را تبیین می‌نماید. آن چه مهم و قابل اعتنا می‌باشد آن است که واگذاری سهام شرکت های دولتی معطوف به رعایت اصل ۴۳ قانون اساسی، مورد تذکر واقع گردیده است. به‌گونه‌ای که اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ موجبات نقض ضوابط مطروحه در اصل ۴۳ را برای اقتصاد ایران فراهم نیاورد.

  بعضی از ضوابطی که باید مطابق اصل ۴۳ قانون اساسی همواره در اقتصاد ایران وجود داشته باشد عبارت از تأمین نیازهای اساسی، تأمین امکانات و شرایط کار برای همه به‌منظور رسیدن به اشتغال کامل، تنظیم برنامه اقتصادی کشور به‌صورتی که شکل و محتوا و ساعات کار از نظم مشخصی تبعیت کنند، رعایت آزادی انتخاب شغل، منع اضرار به غیر و انحصار و احتکار و ربا و دیگر معاملات باطل و حرام، جلوگیری از سلطه اقتصادی بیگانه بر اقتصاد کشور و… می‌باشند. متأسفانه هم در سازوکار قانون مربوط به سیاست‌های اصل ۴۴، این ضوابط به‌خوبی دیده نشده است و هم در اجرای آن سیاست‌ها ، به‌جای پرداختن به همه بندهای ابلاغیه‌ رهبری و به خصوص بندهای الف و ب آن، عمدتاً بر بند ج که واگذاری سهام شرکت‌های دولتی بود تأکید گردید. و این اقدام موجبات عدم تعادل هائی را در مالکیت بخش های مختلف دامن زد. از این روی، ما بر آن هستیم که انسجام منطقی در اقتصاد ایران ایجاب می‌کند با بازنگری در قانون ذیربط، ضمن فراهم آوردن زمینه دخالت دادن تجربیات حاصله در سال‌های اخیر در امر واگذاری ، این قانون به گونه‌ای اصلاح شود که دغدغه‌های مطرح در لزوم رعایت ضوابط اصل ۴۳ به هنگام واگذاری سهام موضوع بند ج نیز، رعایت گردد و چنین نباشد که برای به‌دست آوردن دستاوردی کم، ناچار شده باشیم و یا هم‌چنان مجبور باشیم که هزینه‌ها و خسارات زیادی را متحمل و پرداخت نماییم.

  منبع

  تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۳۰

  نویسنده: admin


برچسب ها: اجرای ، اصل ، ۴۴ ، با ، رعایت ، روح ،